יום שני, 24 ביולי 2017

ארץ זבת חלב: הפרות הישראליות מפיקות הכי הרבה חלב בעולם

הביטוי הידוע "ארץ זבת חלב ודבש" לא הומצא לחינם, הוא מגובה בעובדות, והעובדות אומרות שישראל מובילה בכמות החלב שכל אחת מפרותיה מספקת, ביחס לפרות בשאר ארצות העולםכידוע, שטחי המרעה בארצנו הקטנה קטנים מאוד בהשוואה למדינות אחרות, ומדינות בעלות שטחים נרחבים, כמו ארה"ב, הודו וסין, מובילות בכמות החלב שהן מייצרות. אבל כשמסתכלים קרוב יותר ובוחנים את הפרות עצמן, רואים שכמות החלב שהפרות הישראליות מפיקות גדולה יותר. למעשה, ישראל מובילה ב-10% על ארה"ב, המוצבת במקום השני, במדד זה, וב-50% מעל גרמניה, הנמצאת במקום השלישי. כך, פרה ישראלית ממוצעת מפיקה בכל שנה כ-10.5 טונות חלב.
בטח כבר ניחשתם שלנתונים האלה לא אחראי נס השמור רק לארץ המובטחת, אלא הטכנולוגיה הישראלית. חליבה רובוטית היא כבר מזמן עניין שבשגרה כאן, אך הישראלים לקחו צעד אחד נוסף: במקום שהמכונה תקבע שיש לחלוב את הפרה ותעשה כך, הפרה מגיעה לחליבה בעצמה, כשהיא רוצה לעשות זאת. בדרך זו, על פי מחקרים, תפוקת החלב גדלה משמעותית. בנוסף, הדירים הישראלים מבוססים על מערכות אוטומטיות שבונות את סדר היום של הפרה או העז על מנת שיביא לתפוקה הגדולה ביותר. כך, נקבעים זמני הארוחות של הנחלבות כמו גם זמני הכניסה להריון, כך שיביאו לתפוקת החלב הגדולה ביותר, זאת כמובן מלבד קביעת זמני החליבה עצמה.
הסוד הטכנולוגי הזה לא נשמר כל-כך בשקט, והופץ כבר לכ-50 מדינות, אשר מזמינות מומחים ישראלים לשפר את מומחיותן בנושא. "אני חושב שהטכנולוגיה הישראלית יכולה לקחת אותנו לשלב הבא", כך אמר לרויטרס ראש מדינת מהאראשטרה, השנייה בגודלה בהודו, אשר הגיע לביקור בישראל על מנת למצוא פתרון לתפוקה הנמוכה של הפרות בהודו, אשר מספקות את החלב הרב בעולם אך נחלבות לרוב על ידי חוואים חסרי משאבים. בויאטנם מתרחש פרויקט יחיד בסוגו, במסגרתו מספר חברות ישראליות התאחדו כדי ליצור חווה בהשקעה של 200 מיליון דולר, אשר תספק מחצית מכמות החלב המופק בויאטנם. סטארטאפים ישראליים רבים מתרכזים בנושא, כשבגולת הכותרת קיימת SCR, שנמכרה תמורת 250 מיליון דולר. ובואו לא נשכח את תנובה כמובן, שנמכרה תמורת מעל למיליארד דולר.
הנס השקט הזה זכה לתשומת לב רבה בתקשורת העולמית, גבוהה מאשר בתקשורת המקומית, ועשרות כתבות נכתבו בנושא, בין היתר של סוכנות הידיעות רויטרס ושל בלומברג, שאף הכינו סרטון בנושא המובא בתחתית המאמר. העובדה שישראל הפכה לשם דבר דווקא בתחום הזה אולי מראה קצת מסוד ההצלחה שלה, להפוך את השממה לעיר תוססת, את החוסר במים למעצמת התפלה, ואת החוסר בשטחי מרעה לפיתוחים טכנולוגיים מרחיקי לכת שעוזרים למצות את הפוטנציאל של כל פרה בנפרד.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה